ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ НА ЗАМІТКУ. ПОРАДИ ВІД ЮРИСТА ЯРОСЛАВА КОНОПЛЯСТОГО

Збережіть та передайте іншим! Розмова з адвокатом «Рівне Разом» Ярославом КОНОПЛЯСТИМ. Відповіді на важливі питання, які цікавлять внутрішньо переміщених осіб.

З моменту збройної агресії росії проти України Рівненщина прийняла більше 68 тисяч внутрішньо переміщених осіб. З них на постійне проживання залишилось 53 тисячі осіб. Що, насамперед,  повинні знати такі громадяни, прибувши до нашого міста?

     Відразу вимушеним переселенцям потрібно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення (м. Рівне, вул. Соборна 12) для отримання довідки ВПО (із заявою та паспортом).Чоловікам призовного віку необхідно відразу стати на облік до місцевого військкомату. У нас він знаходиться по вулиці Грабник, 2.

      На яку суму виплат та допомоги від держави мають право такі мешканці?

   Для отримання адресної допомоги потрібно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення з необхідною заявою та супутніми документами. Таку допомогу отримує вся родина, сума на людину складає 2000 – 3000 грн., залежно від категорії особи щомісячно. Також слід не забувати про грошову та гуманітарну допомогу таким людям від міжнародних організацій.

Чимало з них потребують житла. Якщо говорити про оренду комерційної нерухомості, на які пільги тут може розраховувати орендодавець та винаймач житла?

Я б рекомендував звернутися до нашого місцевого координаційного штабу ДСНС України для отримання інформації про наявні вільні місця. Також допоможе в цьому сайт vpo.gov.ua. Зазначу, що власникам житла, які прихистили у себе вимушених переселенців, держава компенсує витрати на житлово-комунальні послуги у розмірі 14,77 грн. в день на кожну особу.

Питання харчування та працевлаштування. Що може запропонувати таким мешканцям Рівне?

    У Рівному наявні декілька хабів щодо допомоги вимушеним переселенцям та соціальні їдальні. Одним з них є Волонтерський центр «Рівне Разом» за адресою м. Рівне, Соборна 13. Щодо  працевлаштування рекомендую звернутися до Рівненського міського центру зайнятості по вулиці Кавказька 4. І не забувати за сайт: trud.gov.ua. Або ж телефонувати на гарячу лінію за номером 730.

Інтеграція громадян шкільного та дошкільного віку. Що потрібно зробити таким мешканцям, аби їхні діти змогли інтегруватись в навчально-освітній процес громади?

Насамперед –  звернутися до місцевого органу управління освіти (при Рівненській ОДА) або до бажаного навчального закладу за місцем фактичного проживання. Друге – можна зателефонувати, при потребі, за номером телефону 386 для отримання психологічної допомоги таким сім‘ям з дітками.

Чому так важливо, аби чоловіки призовного віку стали у місті на військовий облік відразу по прибутті?

 У країні війна та оголошено загальну мобілізацію. Переселенці чоловічої статі призовного віку до переїзду у Рівне стояли на обліку у своїх місцевих військкоматах. Тому для уточнення нових даних (особливо нового фактичного місця проживання) вкрай необхідно стати на облік до військкомату, де вони наразі проживають.

За якими номерами телефонів гарячих ліній можуть звертатись внутрішньо переміщені громадяни?

0985434261 — гаряча лінія департаменту соціального захисту у м. Рівне

0678191690 — гаряча для отримання медичної допомоги у центрі первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» по вул. Драгоманова 7

0672533355 — гаряча лінія для отримання медичної допомоги жінкам у медзакладі за адресою Медична 7

0678582033 — консультації щодо освітніх послуг (дошкільний відділ освіти)

0501782079 — консультації щодо загальних освітніх послуг.

Дякую за розмову.