АДВОКАТ ЯРОСЛАВ КОНОПЛЯСТИЙ ПРО ПРИЧИНИ ЗВЕРНЕНЬ ДО ПРИЙМАЛЬНІ “РІВНЕ РАЗОМ” ГРОМАДЯН ПЕНСІЙНОГО ВІКУ

    Досить частими до Громадської приймальні «РІВНЕ РАЗОМ» є звернення пенсіонерів, які потребують  юридичної консультації. Стоси паперів, акуратно посортовані по файловим папкам документи, ксерокопії судових рішень, відчай та подекуди просто безвихідь. Із усім цим намагається розібратись юрист громадської приймальні Ярослав КОНОПЛЯСТИЙ. Що змушує громадян, будучи на заслуженому відпочинку, звертатись за консультацією до юриста? Про це говоримо сьогодні.

  •   Мабуть, справа не з легких спілкуватись з чиїмось дідусем чи бабусею, які прожили життя і продовжують шукати своєї правди у юристів? Наскільки причини таких звернень пов’язані із тим, що жили ці люди в іншій державі, законодавство якої гарантувало їм дещо інші соціальні гарантії, аніж сьогодні?
  • Звісно, це проблема. Наші дідусі і бабусі провели більшість свого життя при Радянському Союзі, встигли при ньому отримати чималий трудовий стаж, а при нинішніх реаліях змушені сидіти в чергах у Пенсійному фонді, та в тому числі, юридично доводити у судах право на збільшену пенсію. Хоча, на жаль, більшість  пенсіонерів мають мінімальну пенсію.
  • Які ще питання, пов’язані з пенсійними виплатами, турбують рівнян?  
  • Звертаються до Громадської приймальні з різних питань, але найпоширенішими  є нарахування пенсії військовослужбовцям та проблема відсутності достатнього трудового стажу.
  • Як правильно юридично оформити документи громадянам, які працюють за кордоном, але планують далі жити в Україні, задля збереження трудового стажу тут? Чи звертаються з такими питаннями мешканці? Чи, можливо, вже тоді, коли важко щось вдіяти?
  • Будь-який громадянин України, який тимчасово проживає за межами країни, має право на пенсію за віком при досягненні пенсійного віку та 15 років страхового стажу. Дане питання повністю регулює Закон України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування». Я рекомендую відповідні правочини по призначенню пенсії вчиняти через представника (на підставі нотаріальної довіреності).
  • Як виправити ситуацію і чи можливо це зробити, коли під час нарахування пенсії не було  враховано увесь трудовий стаж громадянина?
  • Дане питання теж є достатньо поширеним. У нас нещодавно була жінка, у якої для призначення пенсії не вистачало одного місяця трудового стажу (не врахована була її робота в ЖЕКу). Ми ж, у свою чергу, надали їй юридичний супровід у судовому процесі. Наразі, позов був задоволений і дана громадянка все ж отримала очікувану пенсію.
  • Чимало мешканців працюють на декількох роботах. Як відразу юридично оформити своє працевлаштування, аби стаж за сумісництвом теж був врахований під час нарахування пенсії?
  • Дане питання теж регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Кодексом Законів про працю України, де передбачено, що працівник має право регулювати свої здібності до продуктивної праці, шляхом укладання трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, установах та організаціях. Це дозволяє, окрім основного договору, укладати договори про роботу за сумісництвом. Більш розгорнуту консультацію можна отримати у нашій громадській приймальні.
  • Як Ви ставитесь до різного роду  накопичувальних програм задля  забезпечення достойної старості? Що порадите молодому поколінню?
  • Звісно, я рекомендую молодому поколінню задуматися про майбутню пенсію вже сьогодні. Добре, що зараз існує багато накопичувальних програм. Особливо за нинішнього стану економіки в державі. З екранів телевізора лунають «страшилки», що нинішня молодь не матиме пенсій від держави взагалі. Тому, варто задуматись …
  • Дякую за розмову.